Curtain profile C341 Orac Decor Heritage M Cornice moulding
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, fire class Orac, knock resistant, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 8,8 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 10 mm |
| Height in cm: | 12,2 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400), Extrakleber für Fugen (FL300) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | cornice moulding, cover moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | country style |
| Verbrauch (in ml) / m: | 65-75 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP700 |
| Width in cm: | 200 |
| pro Kartusche (m): | 4 m |
Product information "Curtain profile C341 Orac Decor Heritage M Cornice moulding"
This subtle ceiling molding C341 by Orac Decor from the series LUXXUS is produced from a PU hard foam which impresses with its extreme shape stability. This simple cover element is not susceptible and thus impact resistant. Due to a specially applied primer film, the stucco quality can be simply covered in the desired or ceiling color. The 2 m long stucco strip is very well suited for indoor and outdoor use and can be easily processed. Give your room the necessary depth in which the cornice moulding C341 flattens the ceiling and the wall as a connection. You can also find stucco mold adhesives in our stucco moldings onlineshop. You can also find the cornice moulding in a flexible version under C341F in our shop.
Fitting products
FB10 special withre box, with accessories: Special-saw FB14, inch ruler, pencil, Special-Lineal FB15
FB13 special-withre box, for little mouldings
FB14 special saw, for LUXXUS and AXXENT Mouldings
FB15, protractor for tight cropping
FB300, XL-special mitre box of wood + saw FB 14, size: max. 29,1 cm
Stucco Adhesive FDP 500 Substrate, slow drying, recoatable after 24 hours, for LUXXUS, BASIXX, AXXENT, 310 ml, suitable for interiors, wall and ceiling, on porous surfaces.
Stucco Adhesive FDP 700 non-absorbent and smooth subsoil, Glue for damp rooms, for exterior work, for damp areas, 290 ml, especially strong MS polymer adhesive. Previously DecoFix Hydro.
Stucco moulding joint filler FL 300 DecoFiller Finisher Orac Decor, for wall panels and mouldings, special properties: Can be painted over quickly (after 15 minutes) and tear-resistant.
DecoFix Ultra FX400 is a new white joint glue based on polymer, replacing the previous products DecoFix Extra FX200 and FX210 by Orac Decor. It offers improved performance and safety while being easy to apply, clean, and process. With its optimized formula, it helps avoid open gaps, and health risks have been minimized due to an enhanced composition. DecoFix Ultra complies with all current safety regulations and regulatory requirements.
Similar products
Cornice moulding Heritage C 341F flexible Size M, glare strip for concealed installation of curtain rails, decorative strip of flexible polyurethane, dimensions: 200x12,2x8,8 cm
Content: 2 m (€99.80 / 1 m)
1 box = 24 m, 12s box Cornice moulding Heritage C 341 size M, Cover strip for concealed installation of curtain rails, stucco moulding extremely dimensionally, strip prefabricated for ceiling, Decorative strip made of polyurethane hard foam, dimensions of one moulding: 200x12,2x8,8 cm
Content: 24 m (€48.90 / 1 m)
1 box = 16 m, 8s box Cornice moulding Heritage C 341F flexible Size M, glare strip for concealed installation of curtain rails, decorative strip of flexible polyurethane, dimensions of one moulding: 200x12,2x8,8 cm
Content: 16 m (€97.80 / 1 m)