Flexible Cornice moulding C341F Orac Decor Heritage M
€199.60
Find info for flexible radius in downloads
delivery time: 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, fire class Orac, flexible, knock resistant, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 8,8 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 10 mm |
| Height in cm: | 12,2 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400), Extrakleber für Fugen (FL300) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU flexible |
| Profile type: | cornice moulding, cover moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | country style |
| Verbrauch (in ml) / m: | 65-75 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP700 |
| Width in cm: | 200 |
| pro Kartusche (m): | 4 m |
Product information "Flexible Cornice moulding C341F Orac Decor Heritage M"
The C341F from the LUXXUS collection from Orac Decor can offer you just that it is used in a flexible form. The white pre-profiled profilleiste of stucco is made of Purotouch, a polyurethane rigid foam which ensures extreme shape stability and shock resistance. This cornice moulding is so flexible that you simply fit curves and curves on your wall. Decorate your door arch or a Bullaugen window and create an optical view. In order to stick the cornice moulding C341F in the outdoor area or in the wet room, you need the DecoFix Hydro FDP700 which you can find in our shop. If an application is only used in the interior, we recommend the FDP500 DecoFix Pro. If you do not want flexible cornice mouldings, this model by Orac Decor is available in a non-flexible version under C341.