Sample Panel moulding P7070 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm
€1.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fire class Orac, knock resistant, pre-primed, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 2,2 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 7 mm |
| Height in cm: | 7,4 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | Panel moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | modern age |
| Verbrauch (in ml) / m: | 60-80 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP500 |
| pro Kartusche (m): | 4-5 m |
Product information "Sample Panel moulding P7070 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm"
The stepwise design of the fries bar P7070 by Orac Decor conveys a modern and stylish atmosphere – no matter in which room. With the matching adhesive the baseboard can be processed also in the bathroom and other damp areas. For this is suitable the FDP700 DecoFix Hydro by Orac Decor. For the usage in normal rooms ensures the FDP500 DecoFix Pro a strong hold. It can be found below “suitable products” in our shop. With the matching flexible edition P7070F even curves and rounding can get the modern design. The high-quality material PU-hard foam gets shapes amongst other things by its crack resistance and robustness.