Sample Panel moulding P1020 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm
€1.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fire class Orac, knock resistant, pre-primed, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 2,4 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 6 mm |
| Height in cm: | 4,9 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | Panel moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | art nouveau, baroque |
| Verbrauch (in ml) / m: | 40-50 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP500 |
| pro Kartusche (m): | 5-6 m |
Product information "Sample Panel moulding P1020 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm"
The stucco strip P1020 from the collection LUXXUS by Orac Decor is particularly suitable for decorating walls and ceilings. The design is reminiscent of a wood carving with oak leaves counts to the style direction baroque and Jugendstil. The high-quality stucco strip is made of robust and weather-resistant Purotouch, a special PU hard foam from Orac Decor. It is easy to sand, is extremely dimensionally stable and thanks to the applied primer film, the stucco strip can be simply painted in the desired shade. The frieze strip can be combined with various stucco elements and wall and skirting boards. Together with the corner element P101A and the decorative element P20, the various possibilities for wall and ceiling design result. For wall and ceiling application, the FDP500 DecoFix Pro is recommended. The FX210 DecoFix Extra glue ensures a clean transition between the strips. Together with the adhesive FDP700 DecoFix Hydro, the stucco moldings can also be used outdoors and in damp areas.
Fitting products
FB10 special withre box, with accessories: Special-saw FB14, inch ruler, pencil, Special-Lineal FB15
FB13 special-withre box, for little mouldings
FB14 special saw, for LUXXUS and AXXENT Mouldings
FB15, protractor for tight cropping
FB300, XL-special mitre box of wood + saw FB 14, size: max. 29,1 cm
Stucco Adhesive FDP 500 Substrate, slow drying, recoatable after 24 hours, for LUXXUS, BASIXX, AXXENT, 310 ml, suitable for interiors, wall and ceiling, on porous surfaces.
Stucco Adhesive FDP 700 non-absorbent and smooth subsoil, Glue for damp rooms, for exterior work, for damp areas, 290 ml, especially strong MS polymer adhesive. Previously DecoFix Hydro.
P 101 A Corner element made of rigid polyurethane foam, extremely dimensionally stable, dimensions: 24,5x24,5x2,4 cm
Stucco rosette P 20 made of rigid polyurethane foam, extremely dimensionally stable, dimensions: diameter 6.1 cm (H: 0.8 cm)
1 box = 40 m, 20s box Panel moulding P 1020 Stucco strip extremely dimensionally, profile strip primed, molding strip of polyurethane hard foam, dimensions of one moulding: 200x4,9x2,4 cm
Content: 40 m (€23.67 / 1 m)
Similar products
1 box = 40 m, 20s box Panel moulding P 1020 Stucco strip extremely dimensionally, profile strip primed, molding strip of polyurethane hard foam, dimensions of one moulding: 200x4,9x2,4 cm
Content: 40 m (€23.67 / 1 m)