Sample Door frame DX157-2300 _L Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm
€1.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, pre-primed, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | AXXENT |
| Depth in cm: | 1,3 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 6 mm |
| Height in cm: | 6,6 |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | Duropolymer |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | door frame |
| Quality: | standard |
| Style: | modern age |
| Verbrauch (in ml) / m: | 50-60 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP500 |
| pro Kartusche (m): | 5-6 m |
Product information "Sample Door frame DX157-2300 _L Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm"
The fries strip DX157-2300 from the AXXENT-collection by Orac Decor convinces by its varied applicability. If as skirting, fries bar or to surround the door – the simple and modern design finds its place on every piece in the room. Thanks to the material Duropolymer the stucco element is very hard, resistant and shock proof why an easy handling is possible. With the stucco adhesive FDP700 DecoFix Hydro the fries strip can be used also in the bathroom. In other rooms can be used the adhesive FDP500 DecoFix Pro. Below “Media” can be found numerous information for the installation and processing of the stucco imitation.
Fitting products
FB13 special-withre box, for little mouldings
FB14 special saw, for LUXXUS and AXXENT Mouldings
FB15, protractor for tight cropping
FB300, XL-special mitre box of wood + saw FB 14, size: max. 29,1 cm
Stucco Adhesive FDP 500 Substrate, slow drying, recoatable after 24 hours, for LUXXUS, BASIXX, AXXENT, 310 ml, suitable for interiors, wall and ceiling, on porous surfaces.
Stucco Adhesive FDP 700 non-absorbent and smooth subsoil, Glue for damp rooms, for exterior work, for damp areas, 290 ml, especially strong MS polymer adhesive. Previously DecoFix Hydro.
Door frame SX 157F flexible Stucco strip, skirting board, frieze strip, Orac Decor made of flexible polyurethane, dimensions: 200x6,6x1,3 cm
Content: 2 m (€35.00 / 1 m)
The Orac Decor skirting SX157 in a modern, simple design with clear edges. It offers an elegant finish to your walls and is extremely durable, robust and impact-resistant. In its cavity, cables can be discreetly hidden or old skirting boards can be covered. This skirting board is also suitable for the bathroom as it is made of waterproof duropolymer. Assembly is simple and uncomplicated. Dimensions: 200 x 6.6 x 1.3 cm. Also available as a flexible variant 157F and as a finished white painted strip SX157-Ral-9003.
Content: 2 m (€8.75 / 1 m)
FB10 special withre box, with accessories: Special-saw FB14, inch ruler, pencil, Special-Lineal FB15