Curtain profile C343 Orac Decor Hertitage XL Cornice moulding
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, fire class Orac, knock resistant, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 19 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 10 mm |
| Height in cm: | 25 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400), Extrakleber für Fugen (FL300) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | cornice moulding, cover moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | country style |
| Verbrauch (in ml) / m: | 90-110 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP700 |
| Width in cm: | 200 |
| pro Kartusche (m): | 2-3 m |
Product information "Curtain profile C343 Orac Decor Hertitage XL Cornice moulding"
The cornice C343 Heritage XL by Orac Decor from the collection of the LUXXUS mouldings is made from the high-quality PU-hard foam. Decorate with cornices made of stucco your ceiling and connect it with the wall by a cornice element. The C343 by Orac Decor convinces by the fine prepared profile, which acts on the ceiling modern and timeless. Stick the cornices with the matching glue by Orac Decor easy and fast on the ceiling. For the indoor space is the cartridge glue FDP500 DecoFix Pro perfectly suitable. For the outdoor area and in rooms where is a high dampness like in the bathroom should be used the FDP700 DecoFix Hydro to guarantee a sufficient and resistant adhesive power.