Curtain profile C342 Orac Decor Hertitage L Cornice moulding
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, fire class Orac, knock resistant, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 14 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 10 mm |
| Height in cm: | 19 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400), Extrakleber für Fugen (FL300) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | cornice moulding, cover moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | country style |
| Verbrauch (in ml) / m: | 55-65 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP700 |
| Width in cm: | 200 |
| pro Kartusche (m): | 4-5 m |
Product information "Curtain profile C342 Orac Decor Hertitage L Cornice moulding"
C342 this is one from the collection of the LUXXUS stucco mouldings coming cornice which is produced by Orac Decor. The stucco imitate gets delivered with a length of 2m and can so get processed also in big rooms good. So less selvages has to get smoothed over polished and the input for the processing is minor. To cut the cornices matching to the corners you can find in our shop matching products like a miter saw or the matching stucco moulding adhesive depending on the application area. This modern stucco moulding can get combined easily with other ceiling elements or stucco imitates from the series of Orac Decor.
Fitting products
FB10 special withre box, with accessories: Special-saw FB14, inch ruler, pencil, Special-Lineal FB15
FB14 special saw, for LUXXUS and AXXENT Mouldings
FB15, protractor for tight cropping
FB300, XL-special mitre box of wood + saw FB 14, size: max. 29,1 cm
Stucco Adhesive FDP 500 Substrate, slow drying, recoatable after 24 hours, for LUXXUS, BASIXX, AXXENT, 310 ml, suitable for interiors, wall and ceiling, on porous surfaces.
Stucco Adhesive FDP 700 non-absorbent and smooth subsoil, Glue for damp rooms, for exterior work, for damp areas, 290 ml, especially strong MS polymer adhesive. Previously DecoFix Hydro.
Stucco moulding joint filler FL 300 DecoFiller Finisher Orac Decor, for wall panels and mouldings, special properties: Can be painted over quickly (after 15 minutes) and tear-resistant.
DecoFix Ultra FX400 is a new white joint glue based on polymer, replacing the previous products DecoFix Extra FX200 and FX210 by Orac Decor. It offers improved performance and safety while being easy to apply, clean, and process. With its optimized formula, it helps avoid open gaps, and health risks have been minimized due to an enhanced composition. DecoFix Ultra complies with all current safety regulations and regulatory requirements.
Similar products
1 box = 20 m, 10s box Cornice moulding Heritage C 342 Size L, Blend strip for concealed installation of curtain rails, stucco moulding extremely dimensionally, strip prefabricated for ceiling, Decorative strip made of polyurethane hard foam, dimensions of one moulding: 200x19x14 cm
Content: 20 m (€74.63 / 1 m)