Sample Cornice moulding C322 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm
€1.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fire class Orac, knock resistant, pre-primed, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 4,2 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 6 mm |
| Height in cm: | 5 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | cornice moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | country style |
| Verbrauch (in ml) / m: | 50-60 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP500 |
| pro Kartusche (m): | 5-6 m |
Product information "Sample Cornice moulding C322 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm"
With the impressive cornice moulding C322 from the collection "LUXXUS" by Orac Decor, your ceiling becomes an absolute eye-catcher. The individual ruffles on the stucco strip give the entire room picture a first-class look. With a height of 5cm, the cornice moulding forms a perfect transition from wall to ceiling. In the bathroom, you can also decorate your ceilings in this country-style design. For this purpose, the FDP700 plasterboard glue is suitable for a strong hold on the ceiling. The combination with other frieze and sockellists in the country house style will give your entire room a new look. For trimming to the optimum length we recommend the appropriate accessories from our assortment like the FB13 or the FB10.