Sample Cornice moulding C901 Orac Decor Lighting moulding approx. 12 cm
€1.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fire class Orac, knock resistant, pre-primed, qualified for bath, qualified for indirect lighting |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 12,4 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 8 mm |
| Height in cm: | 15,2 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400), Extrakleber für Fugen (FL300) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | cornice moulding, lighting moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | Neo-baroque |
| Verbrauch (in ml) / m: | 65-75 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP700 |
| pro Kartusche (m): | 4 m |
Product information "Sample Cornice moulding C901 Orac Decor Lighting moulding approx. 12 cm"
The design from the neo-baroque makes the cornice moulding C901 of Orac Decor a real eye-catcher on the ceiling. Like the other products from the LUXXUS collection, the Profilleiste is made of the high-quality material PU hard foam, which is characterized by its high wear resistance and the particular hardness. The particularly large dimensions of the cornice moulding give the ceiling a unique look. The use of the stucco imitation on the wall allows an impressive indirect lighting, which gives the room a homely character. The light element T5 tube by Orac Decor is suitable for this purpose, which brings a cozy color behind the profile strip. For the installation on the wall, the FDP500 from Orac Decor is recommended.
Similar products
Flexible Cornice moulding C 901 F, flexible Cornice moulding, dimensions: 200x15,2x12,4 cm
Content: 2 m (€120.81 / 1 m)
1 box = 24 m, 12s box Cornice moulding C 901 stucco moulding extremely dimensionally, strip prefabricated for ceiling, decorative strip made of polyurethane hard foam, dimensions of one moulding: 200x15,2x12,4 cm
Content: 24 m (€59.19 / 1 m)
1 box = 20 m, 10s box Flexible Cornice moulding C 901 F, flexible Cornice moulding, dimensions of one moulding: 200x15,2x12,4 cm
Content: 20 m (€118.39 / 1 m)
Fitting products
Flexible Cornice moulding C 901 F, flexible Cornice moulding, dimensions: 200x15,2x12,4 cm
Content: 2 m (€120.81 / 1 m)
FB10 special withre box, with accessories: Special-saw FB14, inch ruler, pencil, Special-Lineal FB15
FB300, XL-special mitre box of wood + saw FB 14, size: max. 29,1 cm
Stucco Adhesive FDP 500 Substrate, slow drying, recoatable after 24 hours, for LUXXUS, BASIXX, AXXENT, 310 ml, suitable for interiors, wall and ceiling, on porous surfaces.
Stucco Adhesive FDP 700 non-absorbent and smooth subsoil, Glue for damp rooms, for exterior work, for damp areas, 290 ml, especially strong MS polymer adhesive. Previously DecoFix Hydro.
1 box = 24 m, 12s box Cornice moulding C 901 stucco moulding extremely dimensionally, strip prefabricated for ceiling, decorative strip made of polyurethane hard foam, dimensions of one moulding: 200x15,2x12,4 cm
Content: 24 m (€59.19 / 1 m)