Sample Cornice moulding C200 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm
€1.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fire class Orac, knock resistant, pre-primed, qualified for bath |
|---|---|
| Collection: | LUXXUS |
| Depth in cm: | 5,7 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 6 mm |
| Height in cm: | 6,5 |
| Kleberverbrauch: | Extra glue for seams (FX400) |
| Manufacturer: | Orac Decor |
| Material: | PU-hard foam, Purotouch |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | cornice moulding |
| Quality: | premium |
| Style: | modern age |
| Verbrauch (in ml) / m: | 50-60 ml/m |
| Verw. Kleber: | FDP500 |
| pro Kartusche (m): | 5-6 m |
Product information "Sample Cornice moulding C200 Orac Decor Stucco Moulding approx. 12 cm"
The high-quality cornice moulding C200 from the LUXXUS range of Orac Decor is characterized by its high-quality properties. As a soft transition from ceiling to wall, these strips flatters your space. The stucco strip is made of a pre-primed PU hard foam that can be easily cut with the matching Orac Decor tool and applied to the wall with the adhesive FDP500. The LUXXUS collection offers further products such as wall slats and skirting boards, which perfectly complement the wall picture and the room design. This product is also available in a flexible variant. Flex strips can be easily installed into curved lines and curves. Use the stucco moulding C200 to re-create your living room or bedroom.