Sample Skirting NMC FL4-2M _L Noel Marquet Flat profile approx. 12 cm
€3.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fully recyclable, knock resistant, pre-primed |
|---|---|
| Collection: | Wallstyl |
| Depth in cm: | 2 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 8 mm |
| Height in cm: | 15 |
| Manufacturer: | NMC |
| Material: | HDPS |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | Skirting, cover moulding |
| Quality: | standard |
| Style: | country style |
| Verbrauch (in ml) / m: | 80-100 ml/m |
| Verw. Kleber: | Adefix F&W |
| pro Kartusche (m): | 3 m |
Product information "Sample Skirting NMC FL4-2M _L Noel Marquet Flat profile approx. 12 cm"
The skirting board FL4-2M from NMC creates a great connection between floor and wall in country house style. Thanks to the cavity behind the profile, cables can easily be hidden behind the baseboard. The Adefix adhesive from NMC ensures easy installation. This also serves as a filler to repair the bumps or small bumps. You can find the right tool, such as a miter box or a saw, in our online shop in the "Accessories" category. With a coat of paint in the desired color, the skirting board adapts easily to any floor covering.