Sample Cornice moulding NMC WT4 _L Noel Marquet Lighting moulding approx. 12 cm
€3.50
Maximum sample order quantity: 2 pieces
delivery time 1-3 days
| Characteristics: | can be overcoated, can be sanded, extra hard, fully recyclable, knock resistant, pre-primed, qualified for bath, qualified for indirect lighting |
|---|---|
| Collection: | Wallstyl essenza |
| Depth in cm: | 18 |
| Durchmesser Kleberstrang: | 8 mm |
| Height in cm: | 7 |
| Manufacturer: | NMC |
| Material: | HDPS |
| Musterkosten: | 2,94 |
| Profile type: | Panel moulding, lighting moulding |
| Quality: | standard |
| Style: | modern age |
| Verbrauch (in ml) / m: | 70-100 ml/l |
| Verw. Kleber: | Adefix |
| pro Kartusche (m): | 3-4 m |
Product information "Sample Cornice moulding NMC WT4 _L Noel Marquet Lighting moulding approx. 12 cm"
Give your rooms a unique atmosphere with the cornice moulding WT4 from NMC. The use of indirect lighting creates a cozy atmosphere in the room. Alternatively, the stucco moulding can also be made on the ceiling and wall to create a great transition. The half-rounded decorative profile is made of the robust HDPS material, which makes the bar particularly shockproof. Adjust the color of the trim to your room and coat the pre-primed surface with emulsion or lacquer paints. Let yourself be inspired by the elegant possibilities of interior design with indirect lighting.
Fitting products
Glue Adefix 310 ml, for Nomastyl Plus, Arstyl, Wallstyl, beams
RK for back-lit profiles, z.B. WT3, WT4 or L3, size: 50 m x 5 cm
Stucco Moldings indtallation help for NMC WT4, clips for stucco mouldings with indirect lighting, one bag contains 8 clips
1 box = 8 m, 4s box stucco mouldings box WT4garnish profile WT4 extra hard, made of HDPS, voll recycelbar and pre-primed NMC, incl. clips
Content: 8 m (€22.73 / 1 m)